Вирішивши створити свято власними силами, подумайте, кому із співробітників можна доручити таку серйозну справу. Ця людина має бути досить відповідальною і мати організаторські здібності.
Далі, варто з ним обговорити суть заходу, його основні моменти та гостей, які будуть запрошені. Вечірка може мати два напрямки:
- офіційне. На таких святах присутні не лише співробітники підприємства, а й представники партнерської організації, ймовірні клієнти тощо. Під час таких подій можна не тільки добре розважитись, а й вирішити важливі питання у неформальній обстановці;
- неформальне – корпоратив призначений лише співробітників фірми. Такі події спрямовані створення міцних міжособистісних відносин, зміцнення командного духу тощо.
Усвідомивши цілі та завдання майбутнього заходу, можна приступати до безпосередньої організації корпоративу:
- формування сценарію;
- підбору необхідного реквізиту;
- укладання договорів із підрядниками: фотографами, відеооператорами, аніматорами, музичними оформлювачами тощо.
Для якісного виконання всіх цих пунктів необхідно ознайомитися з масою супутньої інформації: прочитати відгуки про ті організації, які будуть залучені, продумати конкурси, залучити інших співробітників для реалізації задуманого, підібрати дизайн залу та зіставити різні частини свята в одне ціле.
Але на цьому клопіт тільки починається. Адже все продумати – це лише частина шляху. Потрібно подбати ще й про те, щоб усе задумане було виконане у найкращому вигляді.